Поняття екологічного контролю
Екологічний контроль становить одну з основних функцій управління охороною навколишнього природного середовища і забезпечення раціонального природокористування. Під екологічним контролем розуміється діяльність уповноважених суб'єктів, які здійснюють перевірку додержання і виконання чинного екологічного законодавства.
Завдання екологічного контролю сформульовані у ст. 34 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища». Вони полягають у забезпеченні додержання вимог чинного екологічного законодавства всіма державними органами, підприємствами, установами та організаціями, незалежно від форм власності і підпорядкування, а також громадянами. Контролю підлягають використання і охорона земель, надр, поверхневих і підземних вод, атмосферного повітря, лісів та іншої рослинності, тваринного світу, морського середовища та природних ресурсів територіальних вод, континентального шельфу та виключної (морської) економічної зони республіки, природних територій та об'єктів, що підлягають особливій охороні, стан довкілля.
Екологічний контроль проводиться у формах попереднього і поточного контролю. Попередній контроль здійснюється стосовно різних видів діяльності, які можуть вплинути на стан навколишнього природного середовища (погодження з органами з охорони навколишнього природного середовища проектів будівництва господарських об'єктів, участь представників цих органів у роботі державних приймальних комісій тощо). Поточний екологічний контроль здійснюється на стадіях експлуатації об'єктів, які впливають на стан навколишнього природного середовища, у процесі використання природних ресурсів тощо.
Залежно від уповноваженого суб'єкта, який здійснює функції контролю, та сфери його дії екологічний контроль поділяється на види: державний, відомчий, виробничий, громадський. У своїй сукупності ці види становлять механізм контролю за додержанням екологічного законодавства у будь-якій сфері його дії.
Дозволи органів екологічного контролю видаються уповноваженими органами Міністерства екології та природних ресурсів при здійсненні митного оформлення товарів, які підлягають екологічному контролю. Залежно від виду товару та умов його ввезення, до митниці представляються: погодження на ввезення продукції, що може містити озоноруйнуючих речовини - при оформленні імпорту продукції, що може містити озоноруйнуючи речовини; дозвiл (ліцензія) на ввезення екологiчно-небезпечних вантажів або відходів; дозвіл на імпорт товарів, що були в ужитку згідно Положення про контроль за транскордонним перевезенням відходів i їх утилiзацiєю/видаленням; дозвіл на виробництво, зберігання, транспортування, використання, захоронення, знищення та утилізацію отруйних речовин, у тому числi токсичних промислових вiдходiв, продуктiв бiотехнологiї та iнших бiологiчних агентiв; висновок про дотримання вимог чинного законодавства, норм i правил з ядерної та радiацiйної безпеки при експортi (iмпортi) радiоактивних матерiалiв - для перевезення через митний кордон України джерел іонізуючого випромінювання; погодження органу виконавчої влади у галузi охорони навколишнього природного середовища при ввезенні металобрухту; дозвіл на перевезення радіоактивних матеріалів.
|